Doğduğunda "yaşamaz" dediler hedefi olimpiyatlar

Spor 5 Nisan 2015
Doğduğunda

Down sendromlu olarak dünyaya geldiğinde doktorların "yaşamayacak" dedikleri milli yüzücü Hasan Gökhan Kotan (25), özel sporcular kategorisinde aldığı şampiyonluklarına rekorlar eklemeyi ve Paralimpik Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil etmeyi hedefliyor.

Özel Sporcular kategorisinde, 2009-2013 yıllarında, 5 Türkiye Şampiyonluğu ve Avrupa Down Sendromlular Yüzme Yarışması'nda bir altın madalyası bulunan Kotan, ay sonunda Ankara'da gerçekleştirilecek Türkiye Yüzme Şampiyonası, İtalya'da yapılacak Avrupa Down Sendromlular Şampiyonası, İstanbul Boğazı yarışları ve 2016'da Rio'da yapılacak Yaz Paralimpik Olimpiyatları'na hazırlanıyor.

Baba Cevdet Kotan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, down sendromu tanısının bir yıl sonra konulduğunu söyledi.

2 yıl gönüllü görev yaptı

Down sendromu hakkında bilgi almak ve oğlunu hayata nasıl hazırlayabileceğini öğrenmek için 2 yıl Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde gönüllü olarak görev yaptığını bildiren Kotan, şöyle konuştu:

 "Daha sonra Gökhan yüzmeye başladı ve milli yüzücü oldu. Türkiye'de şampiyonluklar kazandı, biz de bundan gurur duyuyoruz. Şu anda bütün amacımız, hedefindeki yarışları başarması için yardımcı olmak çünkü ne kadar başarısını görürsek o kadar mutlu olacağız." 

Gökhan Kotan'ın 2013'te Portekiz'de düzenlenen Avrupa Down Sendromlular Şampiyonası'nda milli takımda giden 4 down sendromlu sporcudan biri olduğunu ifade eden Kotan, "Orada da bayrağımızı dalgalandırdığı için seviniyoruz, tabii ki mutluyuz" dedi.

"Sevdiklerime gurur yaşatmak istiyorum"

Yaklaşık 10 yıldır yüzen Gökhan Kotan da bu durumun kendisini daha iyi hissettirdiğini söyledi. 

Yarışmalara antrenörü Ercüment Kanter ile hazırlandığını ve haftada 4 gün 2 saat yüzdüğünü aktaran Kotan, şöyle konuştu:

"Hocamla yarışmalara gidiyorum ve orada hocamı sevindiriyorum. Birlikte Paralimpik Olimpiyatları'na gitmek istiyorum. Devlet büyüklerine şunu söylemek istiyorum; bana ödül versinler o zaman daha mutlu olurum ve gurur duyarım."

"Rekortmen olmak istiyorum"

 Şampiyon olduğunda yaşadığı mutluluğu dile getiren Kotan, şöyle devam etti:

"Şampiyon olunca kendimi daha iyi hissediyorum. Çünkü birinci ve başarılı olmam gerekiyor. Bundan sonra da başarılarıma yenilerini ekleyeceğim. İstanbul Boğazı'nda yüzeceğim, orada ve her yerde başarılarımı göstereceğim. Rekortmen olmak, rekorları kırmak, devlet büyüklerini de sevindirmek istiyorum."

Bu kategorideki diğer yazılar