TDBB'den Saraybosna'ya ziyaret

Ekonomi 10 Nisan 2015
TDBB'den Saraybosna'ya ziyaret

TDBB'nin çalışmaları ve kapsamı hakkında Saraybosna Büyükşehir Belediyesi yetkililerine bilgi veren Solak, birliğin 2003 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulduğunu, amacının Türkiye ile tarihi, kültürel ve coğrafi bağları olan yerel yönetimler arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve tecrübe paylaşımında bulunmak olduğunu söyledi.

Solak, TDBB'nin 28 ülkeden bin 107 üyesi olduğunu belirterek, bunların 15'inin Bosna Hersek'ten olduğuna işaret etti.

Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Komşiç de belediye olarak Türkiye'deki birçok belediye ile "muhteşem" ilişkilerinin bulunduğunu, İstanbul, Ankara, Bursa ve Konya belediyeleri ile "kardeş belediye" ilişkisi içerisinde olduklarını kaydetti.

Bosna Hersek'te geçen yıl meydana gelen sel ve heyelan felaketinde bu belediyelerden önemli yardımlar geldiğini anımsatan Komşiç, öte yandan Saraybosna'da "Konya-Saraybosna" Kültür ve Eğitim Merkezi'nin bulunduğunu sözlerine ekledi.

- Çanakkaleli iş adamlarına, Bosna Hersek'teki iş imkanları tanıtıldı

Bu arada, Çanakkale Ticaret Borsası'nda 20 kişilik iş adamı heyeti de iki ülke arasındaki işbirliğini arttırmak amacıyla Saraybosna Bölgesel Kalkınma Ajansı'nı ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında, Türk iş adamlarına turizm, ticaret, gıda ve tarım sektörlerinde Bosna Hersek'teki olanaklar tanıtıldı.

Saraybosna Bölgesel Kalkınma Ajansı Müdürü Şevkiya Okeriç, yaptığı açıklamada, amaçlarının iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmek ve yeni işbirliği imkanları yaratmak olduğunu söyledi.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen de heyette tarım, gıda ve hayvancılık sektörlerinden iş adamlarının bulunduğunu belirterek, ziyaretin amacının Çanakkale bölgesi ile Bosna Hersek arasındaki iş imkanlarını araştırmak, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek olduğunu ifade etti.

Bu kategorideki diğer yazılar