California, teröristi Hampig Sassounian'in tahliyesini sessizce onayladı

Güncel 5 Mayıs 2017
California, teröristi Hampig Sassounian'in tahliyesini sessizce onayladı

Hampig Sassounian Los Angeles Türk Konsolosu Kemal Arıkan'ı katlettiği için hayat boyu hapse mahkum edilmişti. Tahliye kararı Mart ortasında mağdurun ailesine, mağdur ülke Türkiye Cumhuriyetine, ABD Adalet Bakanlığına, ABD Dışişleri Bakanlığına ve FBI'a haber verilmeden alındı.
 
California Valisi Jerry Brown'un bu kararı geri alması için 30 günden az zamanı var. ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Adalet Bakanlığı Sassounian'in serbest bırakılmasına karşı çıkan birlikte yazdıkları mektubu California'ya yolladılar. Mektupta teröristlerin serbest bırakılması ABD'nin kendi güvenlik politikasına aykırı olduğu belirtiliyor.

Lütfen bu adrese girin http://stopterroristparole.org/letter.html mektubunuzu seçin ve California Valisi Brown'a ve "Mağdurlar Servisi Bölümüne" eposta ile yollayın.

Teröriste Tahliyeyi Durdurun!

 

Kemal Arıkan suikastı, 28 Ocak 1982 tarihinde Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları üyesi Hampig Sasunyan ve Krikor Saliba tarafından uğradığı suikast sonucu öldürülmesi.[1]

Saldırı yerel saatte 21:30'da meydana gelmiştir. Kemal Arıkan, evinden çıkıp konsolosluğa gitmekteyken kırmızı ışıkta durduğu sırada silahlı iki kişinin saldırısına uğradı. Saldırganlardan biri şoför mahalline diğeri ise yan koltuğa ateş etti. Arıkan, saldırıda ağır yaralandı ve kısa bir süre sonra olay yerinde hayatını kaybetti.

Cinayeti ASALA üstlendi ve Associated Press'in Los angeles'taki bürosuyla kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan görüşmede cinayetin bu örgüt tarafından üstlenildiği belirtildi. Kemal Arıkan'ın öldürülmesinden sonra bir açıklama yapan Los Angeles poliş şefi Dan Cooke olayın Los Angeles'ın batı bölgesinde Türk konsolosluğuna 5 km uzaklıkla meydana geldiğini belirtmiştir. Olayda suçlular delil bırakmazken Kemal Arıkan'ın daha önce kimliği belirsiz kişilerce tehdit edilmesi nedeniyle ailesini Avusturya'ya göndermesinden dolayı saldırıda ailesinden biri zarar görmemiştir.

 

Bu kategorideki diğer yazılar