İŞİD, Amerika Ve Türkiye

Temel KAHVECİ 17 Ağustos 2017
Temel KAHVECİ

Bundan bir kaç yıl önce Toyotolara binip Suriye'yi ve Irak'ı hiç bir engele takılmadan işgal ediyor, en vahşi bir şekilde terör uygulayarak hakimiyetini oluştururken Amerika, İşit ile mücadele beş on yıl sürebileceğini söylüyordu. Herkes şaşkındı. Neler oluyordu?

Bu sıralarda Türkiye'de birileri, Ortadoğu'da bizden habersiz artık yaprak kımıldamaz, diyordu ve pek, hem de pek yanılıyordu; çorap Türkiye'nin başına örülüyordu. Süleyman Şah Türbesini aceleyle çalıp kaçarken aslında Suriye üzerindeki haklarımızdan sessizce vaaz geçiyorduk ama bu bize bir kahramanlık olarak sunuluyordu.

İşid hakimiyetini neden sürdüremedi ve Türkiye'nin haricinde kimseye direnç gösteremedi veya göstermedi? El Bab'da Türkiye'ye gösterdiği direnci Musul'da demode olmuş bir Irak Ordu'suna bile göstermedi. Ya Rakka'da? Rakka ve Musul'daki İşid militanları ne oldu? Haberi olan var mı?

İşid, Amerikan emperyalizminin bir taşeronuydu ve Türkiye'nin haricinde kimseye direnç göstermemesinin en büyük nedeni önümüzdeki zamanlarda hedefin Türkiye olduğunu gösterir. Türkiye'deki muktedirler bu durumdan haberdar mıdır? Kanaatimce haberdardır. Bir önlemleri var mıdır? Yoktur!.. Aksine, aynı istikamete doğru Türkiye'yi sürüklemektedirler. Türkiye'deki göçmenlerin içerisinde ne kadar İşid ve Asala militanı vardır, bilen var mıdır?

Bu anayasa ve tek Adam rejimiyle yapılmak istenen nedir? Hukukun ve demokrasinin askıya alınmasından kimler, ne ummaktadır? Atatürk düşmanlığının gerçekçiliği nedir ve bizi neler bekliyor? Cevaplanması çok zor sorular var. Düşündükçe insan ürperiyor.

İşid veya Daeş örgütünün işgal ettiği yerlerde neden tutunamadığını, hatta neden asıl düşmanlarına karşı kendi hakimiyet alanlarını savunmadıklarını bir başka yazımda ele almak istiyorum.

Yazarın tüm yazıları